Podrážděná pokožka, červené pupínky, bolest, infekce a v krajním případě také drobné jizvy – to vše jsou nepříjemné následky, které po depilaci či klasickém holení často zůstávají. Způsobují je chloupky, které nedokáží proříznout nejsvrchnější vrstvu dermis, změní směr růstu a pokračují v něm těsně pod povrchem kůže. V tomto příspěvku vám přinášíme přehled metod a přípravků, které jsou proti zarůstání chloupků skutečně efektivní.
Osvoboďte se od holení a všech nepříjemnosti, které jsou s ním spojené. Získejte dokonale hladkou pokožku s pomocí laserové epilace.
Co je zarůstání chloupků a jak vzniká?
OBSAH:
Nejde o nic jiného než situaci, kdy zkrácený nebo nově vyrůstající chloupek nedokáže proniknout z podkoží a pokračovat ve svém růstu nad povrchem naší pokožky. Zatočený směrem dolů pak roste dál pod pokožkou. Tělo se s touto situací pokouší vypořádat stejně jako s dalšími nepřirozenými jevy – pomocí zánětu.
Výsledkem je malý červený pupínek, který může být na dotek bolestivý. Nejedná se o nic tak vážného, zarůstající chloupky představují problém spíše estetický. Prakticky vám nedovolí se z hladké pokožky dlouho radovat, protože se na ní záhy objeví načervenalé flíčky.
Přesto zarůstající chloupky není radno podceňovat. Existují totiž i případy, kdy dojde k rozšíření infekce a porušení okolní tkáně. Na takovém místě pak mohou vzniknout drobné jizvičky připomínající zjizvení pokožky po akné.
S ojedinělými zarostlými chloupky se zvládnete vypořádat sami tak, že pokožku důkladně očistíte a s pomocí ostré pinzety chloupek uvolníte a narovnáte. Pokud vás však tento problém trápí ve větším měřítku, je na místě zásah dermatologa a zvážení alternativního způsobu, jakým se nechtěného ochlupení, resp. vousů zbavit.
Důvody, proč k zarůstání chloupků dochází
Zarostlé chloupky jsou běžným problémem a v průběhu života se s nimi setká pravděpodobně každý. Zatímco muže často trápí zarůstání vousů a hnisavé boláky se jim formují nejčastěji na bradě, lících a krku, ženy naopak často bojují se zarůstáním chloupků v intimních partiích. Náchylnější k jejich vzniku jsou rovněž oblasti v ohybu kůže – typicky proto musíte řešit zarůstání chloupků v podpaží či tříslech. Jak je ale možné, že někteří lidé „na ně trpí“ o poznání více?
- Vrozené predispozice
Jedním z důvodů může být genetika. Pravděpodobně máte predispozice k příliš tenkým, slabým nebo zatočeným chloupkům.
- Nedostatečná péče o pokožku
Pokud neprovádíte pravidelně peeling, vytváříte na jejím povrchu neproniknutelnou bariéru z odumřelých kožních buněk. Ta spolu s nedostatečnou hydratací riziko zarůstání chloupků výrazně zvyšuje.
- Nevhodná technika holení/depilace
Mnohdy si o zarůstání chloupků vyloženě říkáme. Jestliže se nežádoucích chloupků zbavujete za pomocí žiletky, nikdy byste je neměli holit proti směru růstu. Na holítko příliš netlačte a vždy se ujistěte, že je perfektně ostré. Stejně tak, pokud k odstranění chloupků používáte vosk či cukrovou pastu dodržujte doporučený směr jejich vytrhnutí.
Při stržení pásky by pohyb měl být rychlý a plynulý, abyste minimalizovali riziko, že chloupek přetrhnete. Právě při odstraňování chloupků i s kořínkem je nebezpečí jejich zarůstání vyšší – nový chloupek je slabý s tupým koncem a má tak cestu na povrch kůže složitější.
Postupy a přípravky proti zarůstání chloupků
Krémy proti zarůstání chloupků s kyselinou salicylovou
Kyselina salicylová je důležitou složkou mnoha kosmetických produktů. Její účinky se liší v závislosti na použité koncentraci. V té vyšší napomáhá odlupování pokožky, dokáže ji také perfektně vyčistit a snížit tvorbu kožního mazu. A právě pokožka zbavená nečistot, nadbytečných olejů a odumřelých buněk je i pro slabší chloupky snadněji překonatelná.
Exfoliační prostředky
Peeling je v boji proti zarůstání chloupků vašim nejsilnějším spojencem. Jeho pravidelným zařazením do kosmetické rutiny získáte hladkou, pružnou a regenerovanou pokožku bez ,,zátěže” v podobě odumřelých šupinek. Dopřejte si ho alespoň den před samotným holením. Přidat k němu můžete také masáž speciálními kartáči.
Retinoidy
Tyto deriváty vitamínů A rovněž podporují jemnou exfoliaci pokožky a usnadňují tak cestu chloupků na její povrch. Navíc brání hromadění keratinu ve vlasových váčcích.
Speciální oleje, krémy a gely proti zarůstání chloupků
Tyto přípravky se kromě hydratace kůže zaměřují na její zklidnění, dezinfekci a zmírnění zánětů. Najdete v nich tradiční složky s antiseptickými vlastnostmi, jako je tea tree oil a aloe vera, dále pak již zmíněnou kyselinu salicylovou. Pro zmírnění podráždění je naopak ideální olej z levandule, měsíčku či heřmánku.
Předejděte problémům se zarůstajícími chloupky a zvolte laserovou epilaci
Jediný a 100% účinný způsob jejich prevence.
Metody proti zarůstání chloupků
Spíše než na řešení problémů se pojďme zaměřit na jeho prevenci. Právě způsob, jakým nežádoucí ochlupení odstraňujete hraje důležitou roli a podmiňuje, zda se s tímto problémem budete vůbec muset potýkat.
Laserová epilace
Laserová epilace je v současné době nejmodernější dostupnou metodou odstranění chloupků. A je zároveň jedinou, která vám garantuje, že zarůstající chloupky na břiše, v podpaží a jakékoliv jiné oblasti vás už nebudou trápit.
Proč tomu tak je? Laserová epilace totiž jako jediná kořínek chloupku ničí. Ten vlivem poškození vysokou tepelnou energií zcela odumírá. Žádný folikul - žádný chloupek - žádné zarůstání!
IPL (Intenzivně pulzní světlo)
Jak tato technologie funguje? Intenzivní pulzní světlo stejně jako laser cílí na kořínky chloupků a narušuje jejich strukturu. Toto poškození folikulu přeruší jejich růst a chloupek vypadne. Narozdíl od epilace laserem však nedochází k absolutnímu zničení kořínku. Za několik měsíců dojde k jeho obnově, opětovnému růstu a případnému zarůstání chloupku. Další nevýhodu představuje skutečnost, že tuto technologii nelze aplikovat na některé typy chloupků a kůže.
Elektrické epilátory
Tyto přístroje vhodné pro domácí použití dokáží vytrhnout celý chloupek i s kořínkem. Než se znovu obnoví, trvá to několik týdnů. Chloupek však znovu vyroste, slabší a tenčí. A právě to představuje větší riziko zarůstání. Jde navíc o poměrně bolestivou metodu a ne příliš vhodnou pro použití v oblastech, kde je pokožka výrazně citlivější. Elektrické epilátory vás proto zarůstání chloupků v tříslech nezbaví, naopak je mohou zanechat nepříjemně podrážděná.
Mechanické odstranění chloupků
Holení žiletkou je stále nejrozšířenějším způsobem, jak se nechtěných chloupků zbavit. Jde o dostupnou a bezbolestnou metodu, avšak její výsledky trvají jen několik málo dní. Riziko zarůstání můžete zmírnit, pokud se budete holit po směru růstu chloupků a vyhnete se zbytečnému tlaku. Pomoci mohou také různé pěny, gely či krémy na holení, které usnadňují skluz holítka a o pokožku zároveň pečují. Jak jsme již zmínili, vždy si zkontrolujte stav ostří.
Depilace voskem a cukrovou pastou
Rozehřátou cukrovou pastu či vosk nanesete na pokožku, necháte zchladnout a jedním tahem strhnete. Jednoduché, že? Avšak velmi bolestivé a vůči pokožce agresivní. Obzvlášť pak depilace voskem není příliš vhodná pro zóny s citlivou pokožkou (bikiny, obličej). V případě sugaringu a voskování vždy existuje riziko, že chloupek nevytrhnete i s kořínkem, ale nešikovně jej přetrhnete tak, že bude pokračovat v růstu pod pokožkou. Nové chloupky navíc rostou slabší a může pro ně být problematické se svrchní vrstvou dermis proříznout.
Laserová epilace jako jediný způsob, jak zabránit zarůstajícím chloupkům
Jediný způsob, jak možnost zarůstání chloupků naprosto vyloučit, je zabránit jim v opětovném růstu. A přesně toto laser dokáže díky unikátnímu mechanismu působení na jejich kořínky. Silný paprsek laseru je přitahován pigmentem uvnitř vlasového folikulu.
Vlivem tepelné energie dochází k jeho zničení. Stávající chloupek se uvolní a vypadne, nový již nemá z čeho vyrůstat. Žádné zarůstající chloupky představují jen jednu z mnoha výhod epilace laserem v porovnání s ostatními metodami.
V případě, že si vyberete salon s tím nejlepším dostupným vybavením a vysoce školeným personálem, jde zejména o:
- Bezpečný, bezbolestný a pohodlný zákrok
- Trvalé výsledky viditelné již po prvním sezení
- Účinný i na světlé a jemné chloupky
- Vhodný i pro tmavší pokožku a pro kůži po opalování (pozor, ne však zarudnutou a spálenou)
- Bez podráždění, popálenin a složité rekonvalescence
- S výraznou úsporou času i peněz v dlouhodobém časovém horizontu
Někdo by mohl namítnout, že epilaci laserem je nutné provést opakovaně. Ano, to je pravda. Ale v případě holení nebo depilace musíte proces rovněž opakovat, a to podstatně častěji. K dosažení těch nejlepších výsledků epilace laserem a jejich upevnění je nezbytné provést 4-8 sezení v několika týdenních intervalech.
Poté lze doporučit absolvovat tzv. udržovací zákrok jednou ročně. Celkový počet ošetření je nicméně velmi individuální. Odvíjí se od konkrétních vlastností vašich chloupků, pokožky, nastavení přístroje i zkušenostech a schopnostech specialisty, který jej obsluhuje.
Jaké výsledky můžete od laserové epilace v boji proti zarůstajícím chloupkům očekávat
Pojďme si je shrnout do několika málo bodů.
- Za měsíc od prvního zákroku zjistíte, že z ošetřované oblasti zmizelo 5-75 % chloupků. Nebudete se již muset holit každý den.
- Po 3 měsících bude chloupků mnohem méně. Na podráždění nebo zarůstající chloupky si už ani nevzpomenete. Holit se budete 2-3 krát týdně.
- Za rok dokončíte nezbytnou sérii sezení. Vaše pokožka bude vždy hladká. Holit se budete 1-3 krát měsíčně. Změní se nejen vizuální podoba vašeho těla, ale také kvalita života.
Jak na zarůstající chloupky - závěrečné shrnutí
Zarůstající chloupky, obzvlášť pak na rozsáhlé a viditelné ploše jsou poměrně častým a nepříjemným jevem. Jejich řešení, stejně tak jako odstraňování chloupků samotné rozhodně nepatří k činnostem, kterým bychom rádi věnovali čas. S pomocí laserové epilace můžete vyřešit tento a několik dalších problémů najednou. Získat více času pro sebe a své blízké, užívat si hladkou pokožku 24/7, úplně zapomenout na podráždění, infekce i chloupky rostoucí těsně pod povrchem pokožky.
Zapomeňte na bolestivou depilaci voskem nebo neustálé únavné holení
Laserová epilace vám vrátí čas i ztracené sebevědomí. Udělejte s námi první krok!