fbpx
Pondělí – Neděle 09:00-21:00

IPL epilace vs epilace laserem: srovnání účinnosti a bezpečnosti těchto 2 metod trvalého odstranění chloupků

IPL epilace je populární trvalá metoda odstranění ochlupení, kterou můžete používat i doma. Tato metoda funguje na jiném principu než laserová epilace, se kterou je často zaměňována. Pokud váháte mezi nákupem IPL přístroje a laserovým ošetřením od vyškolených specialistů, náš článek vám poskytne objektivní fakta, výhody a nevýhody obou metod, aby vám pomohl při rozhodování.

Laserová epilace představuje optimální řešení pro ženy i muže. Trvale odstraňuje ochlupení na všech tělesných partiích a řeší také problém zarůstajících chloupků.

IPL epilace využívá jiný typ světla než lékařský laser

Pokud vás nebaví neustále holení či bolestivé epilování různými strojky a voskem, toužíte po dlouhodobém nebo trvalém výsledku, pak je pro vás IPL nebo epilace laserem vhodnou alternativou. IPL epilaci můžete absolvovat v kosmetickém salonu, nebo si přístroj můžete pořídit domů a používat ho zcela podle vašich individuálních potřeb. Osobní komfort je jedním z hlavních benefitů, které domácí IPL přístroje svým uživatelům nabízejí.

Obě možnosti jsou moderní metody, které přináší dlouhodobé výsledky a jsou navíc i relativně bezbolestné. Přesto se významně liší, a to již samotným typem světla, které na chloupky působí.

IPL epilace vs epilace laserem: srovnání účinnosti a bezpečnosti těchto 2 metod trvalého odstranění chloupků obrázek 13

Bezpečnou epilaci IPL přístrojem může provádět laik bez lékařského vzdělání

Trvalého odstranění chloupků doma dosáhnete právě s pomocí IPL zařízení, které narozdíl od tradičních epilačních metod zajišťuje dlouhodobé výsledky nejen v řádech týdnů, ale měsíců. Jedná se tak o nejúčinnější domácí proceduru na odstraňování ochlupení z různých tělesných oblastí.

IPL podobně jako laser ničí chloupky s pomocí světla. V žádném případě, ale nelze tento typ přístroje zaměnit za tradiční lékařský laser. Jedná se totiž o výkonné profesionální zařízení, které může obsluhovat pouze kvalifikovaný odborník, aby nedošlo k popálení pokožky nebo poškození očí.

IPL pracuje na jiné bázi než laserová zařízení, a tudíž je vhodné pro domácí použití. Bezpečně jej můžete ovládat sami, aniž byste museli absolvovat speciální vzdělávací kurzy.

Jak funguje IPL epilace?

Zatímco IPL využívá širokopásmový zdroj pulzního světla, laser uplatňuje jednotný monochromatický zdroj světla. Co mají oba typy přístrojů společné, je cíl působení, kterým je melanin ve vlasových folikulech.

V praxi to funguje následovně: melanin vyzařované světlo pohltí, světelná energie se přemění na tepelnou, chloupek se zahřeje natolik, že dojde k jeho zničení i s kořínkem. Poté takřka bezbolestně vypadne. V souvislosti s touto epilační metodou se můžete setkat s pojmem IPL depilace. Nejedná se ale o zcela jiný typ přístroje, nýbrž o častou záměnu názvu jednotlivých procedur.

Epilace vs depilace, jaký je v nich tedy hlavní rozdíl? Zatímco během epilace se zbavíte celého chloupku i s kořínkem, během depilace je odstraněna pouze viditelná část chlupu. Klasické epilační techniky jsou poměrně bolestivé. Depilace je rychlá a bezbolestná, ale efekt hladké pokožky má jen velmi krátké trvání, proto je nutné holení pravidelně opakovat.

Jak funguje lékařský laser?

Laserová zařízení také přeměňují světelnou energii na tepelnou, ale jsou mnohem výkonnější než IPL přístroje a navíc pracují více selektivně. Díky tomu je k dosažení trvalého výsledku nutný menší počet opakování.

Jak dlouho vydrží laserová epilace? Chloupky až u 80 % osob, které dokončily doporučený počet ošetření, nikdy znovu nevyrostou, a pokud přece jen dojde k regeneraci vlasových cibulek, ochlupení je světlejší a mnohem řidší než to původní. Epilace laserem je tak jedinou opravdu účinnou metodou, která má prokazatelně trvalé výsledky.

IPL přístroje pracují jinak a mají menší výkon, proto je logicky nutné ošetření opakovat vícekrát a k obnově růstu dochází častěji než po použití laseru.

Srovnání trvalé epilace IPL a epilace klasickým laserem

 IPLLékařský laser
Průměrný počet opakování pro dosažení trvale/dlouhodobě hladké pokožky104 až 6
Světelný zdrojŠirokopásmový zdroj pulzního světlaJednotný monochromatický zdroj světla
Možnost domácího využitíAnoNe
ÚspěšnostIndividuálníAž u 80 % osob jsou výsledky trvalé a ochlupení v ošetřené oblasti už nikdy nevyroste.
Cenaod 7 000 do 15 000 Kč500 až 2 500 Kč/za 1 aplikaci
 IPL
Průměrný počet opakování pro dosažení trvale/dlouhodobě hladké pokožky10
Světelný zdrojŠirokopásmový zdroj pulzního světla
Možnost domácího využitíAno
ÚspěšnostIndividuální
Cenaod 7 000 do 15 000 Kč
 Lékařský laser
Průměrný počet opakování pro dosažení trvale/dlouhodobě hladké pokožky4 až 6
Světelný zdrojJednotný monochromatický zdroj světla
Možnost domácího využitíNe
ÚspěšnostAž u 80 % osob jsou výsledky trvalé a ochlupení v ošetřené oblasti už nikdy nevyroste.
Cena500 až 2 500 Kč/za 1 aplikaci

Zaujala vás laserová epilace? Cena aplikace závisí na velikosti ošetřované plochy a hustoty ochlupení. Konečné náklady vám vypočítá ošetřující lékař na základě vstupní nezávazné konzultace.

Epilace laserem zaručuje definitivní řešení, do kterého se rozhodně vyplatí investovat

U nás máte navíc možnost v rámci akčních balíčků ušetřit až tisíce korun.

Bezpečnost laserové a IPL epilace – rizika a omezení

Odstraňování chloupků s pomocí intenzivního pulzního světla je obecně považováno za bezpečnou metodu. I přesto není tato procedura bez omezení.

IPL epilace vs epilace laserem: srovnání účinnosti a bezpečnosti těchto 2 metod trvalého odstranění chloupků obrázek 15

V jakých případech není domácí IPL epilace vhodná?

  • Nehodí se pro osoby s tmavým fototypem pleti nebo s opálenou pokožkou. IPL funguje nejlépe na tmavé chlupy v kontrastu se světlou pletí. Pokud se během léta rádi opalujete, doporučujeme odložit pravidelnou aplikaci IPL světla, až vám letní opálení vybledne. V případě, že použijete IPL strojek na opálenou pokožku, může být pro vás procedura velmi nepříjemná, protože impulzivní světlo budou pohlcovat nejen chloupky, ale také vaše pleť. V extrémních případech může dokonce dojít k popálení.
  • Kontraindikací jsou také tetování, pigmentové skvrny, mateřská znaménka, pihy ale i permanentní make-up obočí a dalších částí obličeje.
  • IPL není vhodným řešením pro osoby, které mají velmi světlé ochlupení. V tomto konkrétním případě je přístroj neefektivní, protože mezi chlupy a pokožkou není dostatečný barevný kontrast.
  • Nelze jej použít na partie, na kterých máte jizvy, akné, otevřené rány nebo křečové žíly.
  • Vyhnout byste se měli také oblasti kolem očí a genitálií. IPL se využívá především k ošetření obličeje, rukou, podpaží, nohou a pánské depilaci zad a hrudníku (pro každou oblast existuje speciální nástavec).
  • Pozor si dejte také na chemický peeling a kosmetické přípravky, které obsahují AHA kyseliny. Ošetření IPL odložte, nelze jej aplikovat bezprostředně po těchto kosmetických procedurách.
  • Vážnou kontraindikací jsou pak některá chronická onemocnění (např.: cukrovka, osoby s kardiostimulátorem, jedince, kteří mají alergické reakce na sluneční záření, osoby po chemoterapii, lidé, kteří mají metabolické poruchy atd.)

Jak používat IPL epilátor?

Nejprve je nutné danou oblast oholit (ideálně žiletkou nebo holicím strojkem). Pleť by měla být hladká. Pokud byste přístroj použili přímo na chloupky, mohlo by dojít k podráždění vaší pokožky.

 • Podle konkrétní oblasti, zvolte odpovídající hlavici, kterou jednoduše nasadíte na IPL přístroj.
 • Hlavice se při kontaktu musí pokožky těsně dotýkat, jinak IPL nebude fungovat správně.
 • Pro ošetření větších ploch je lepší použít klouzavý režim (tlačítko držíte stisknuté), při aplikaci pulzního světla na menší části stačí tlačítko jen stisknout a zase pustit.
 • IPL epilátory dle modelu disponují různými programy např. šetrný režim, který je primárně určený pro ošetření obličeje.
 • Během prvních 4 až 12 týdnů používejte přístroj jednou týdně. Poté stačí oblast ošetřit jednou za 1 až 2 měsíce.
 • Po každé aplikaci nezapomeňte očistit použitý nástavec.

Pro koho není vhodná laserová epilace?

Zásadním rozdílem mezi IPL a epilací laserem je fakt, že laser vždy obsluhuje kvalifikovaný lékař, méně často kvalifikovaná sestra. Zkušený odborník dokáže výkonné zařízení naprosto přesně zacílit, a tím dosáhne perfektního výsledku s minimálním rizikem popálení nebo poranění kůže a zraku.

Lékařská laserová zařízení se mohou lišit výkonem a účinností. Většina českých pracovišť stále používá diodové lasery, které ale podobně jako IPL nedokážou efektivně likvidovat světlé chloupky, nebo tmavé ochlupení na tmavším fototypu pokožky. S tímto oříškem si dokáže poradit alexandritový typ laseru. Díky němu můžete jednotlivé aplikace absolvovat i během letních měsíců (za předpokladu, že dodržíte všechna lékařská doporučení).

Ošetření laserem je jednoduchá, bezpečná a relativně bezbolestná procedura, kterou většina klientů velmi dobře snáší. I přesto není vhodným řešením pro všechny bez výjimky.

Laserovou epilaci nedoporučujeme:

 • těhotným a kojícím ženám,
 • epileptikům,
 • jedincům, kteří prodělali rakovinu kůže,
 • osobám, které mají hyperpigmentaci kůže, nebo reaguji citlivě na sluneční záření,
 • jedincům, kterým kůži zdobí tetování, mají permanentní make-up, jizvy, akné, otevřené rány, nebo trpí akutní kožní infekcí,
 • chronicky nemocným (o vašem onemocnění vždy informujte ošetřujícího lékaře).

Nejste si jisti, zda zvolit právě laserovou epilaci? Recenze ostatních klientů jsou cenným zdrojem informací, které mohou rozptýlit vaše pochybnosti.

Trvale hladkou pokožku můžete mít, i když máte od přírody tmavší fototyp pleti

Jak už jsme naznačili výše, IPL strojky a běžné diodové lasery nejsou vhodné pro ošetření tmavší nebo opálené pokožky. Pokud je to zrovna váš případ, nemusíte věšet hlavu. Stačí, když navštívíte kliniku, která disponuje moderním alexandritovým laserem, který je až dvakrát výkonnější než klasické diodové přístroje.

Jsme jedním z mála českých pracovišť, které právě tento typ inovativního přístroje vlastní.

IPL epilace vs epilace laserem: srovnání účinnosti a bezpečnosti těchto 2 metod trvalého odstranění chloupků obrázek 17

5 pádných důvodů, proč byste měli absolvovat laserovou epilaci v Laser Clinic:

 1. Naše klienty ošetřujeme revolučním přístroje MOTUS AX. Jedná se o alexandritový laser italské výroby, který je o 50 % výkonnější než diodové lasery, které stále na českém trhu kosmetických a estetických služeb dominují. Vyšší výkon znamená, že jsme schopni úspěšně zbavit nežádoucího ochlupení i klienty, které jiné kliniky odmítly z důvodu tmavší nebo opálené pleti. Pro alexandritový laser tyto indikace nejsou překážkou.

 2. Klidně můžete mít dovolenkové opálení. Nemusíte čekat několik týdnů až měsíců, až vám konečně vybledne. Na ošetření se můžete objednat již týden po návratu z dovolené. Jedinou podmínkou je, aby opálení nebylo zcela čerstvé a abyste po aplikaci dodrželi následný režim (ošetřené místo byste neměli po dobu jednoho měsíce vystavovat přímému slunci).

 3. Zákrok je naprosto bezpečný a bezbolestný. Od prvního momentu se o vás postará náš zkušený specialista, který zhodnotí stav dané partie a navrhne optimální počet aplikací. Pulzy aplikuje také pouze odborník, který má kvalifikaci pro obsluhu daného typu laseru.

 4. Laserový přístroj MOTUS AX má navíc v sobě zabudovaný chladicí systém, který pokožku v daném bodě ochladí až na -4 °C. Díky tomu se zvyšuje bezpečnost zákroku a zároveň se zvyšuje také komfort klienta, protože je pokožka v daném místě znecitlivělá. Před zákrokem můžeme danou plochu kůže natřít lokálním anestetikem, ale většina našich klientů lokální umrtvení vůbec nepotřebuje.

 5. Díky výkonnému laserovému zařízení poznáte úbytek ochlupení již po první aplikaci, a to až o 20 %.

 6. S pomocí laserové epilace se můžete zbavit všech nežádoucích chlupů i na citlivých místech (intimní oblast, obočí atd.). Ošetřujeme ženy i muže (včetně vousů).

 7. Náš specialista vás podrobně seznámí s průběhem před i pozákrokové péče. Svědomité dodržení těchto doporučení minimalizuje riziko negativních vedlejších účinků epilace laserem. Běžné potíže jako mírné zarudnutí a svědění pokožky zpravidla po několika hodinách samy odezní.

Účinnost IPL epilace je ve srovnání s laserem nižší

IPL epilátory jsou moderní přístroje, které účinně odstraní ochlupení s různých tělesných oblastí. Nicméně nehodí se pro ošetření genitálií, v oblasti spodního prádla (brazilský typ epilace) a očního okolí.

Velmi dobré výsledky vykazují při pravidelném používání pouze u osob, které mají tmavé chlupy v kontrastu se světlou pletí. V případě, že vám rostou velmi světlé chloupky, nebo máte tmavší či opálenou pleť, měli byste zvolit jiný typ epilace.

Profesionální laserová epilace moderním alexandritovým laserem představuje v současné době nejefektivnější dostupnou metodu, jak se trvale zbavit ochlupení, a to i v případě, že je kontrast mezi barvou chlupů a pleti menší. Výkonný laser si navíc dokáže poradit i se světlejšími chloupky.

Obě metody jsou relativně bezbolestné a bezpečné. Laserová epilace má však prokazatelně lepší výsledky.

Laserovou epilací lze účinně ošetřit všechny tělesné partie

Provádíme epilaci laserem celého těla s trvalým výsledkem.

Získejte 50% slevu na váš první zákrok v kterékoliv partii

Stačí vyplnit náš bleskový kvíz a ušetříte stovky až tisíce korun!

Související příspěvky

Zanechte nám svůj kontakt a domluvme se, kdy může vaše epilace začít!